May not fit your vehicle
Fits your vehicle
$27.00
More info
Make 4 interest-free payments of fortnightly
Guarantee
Contact us for price matching
Call us on (03) 98793566
Engine & Driveline, Brake & Clutch, Steering & Suspension and Electrical & Ignition parts available for these vehicles
| Part Number | Brand | Condition | Contents |
| HCH717 | Mackay Rubber | Brand New | 1 x Radiator Hose |
| Make | Model | Year | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1968 | XR Sedan 2.8 170ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.8L, 6Cyl, 170ci, 75kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1970 | XW Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 104kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1970 | XW Sedan 3.1 188ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.1L, 6Cyl, 188ci, 88kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1969 | XW Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 104kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1969 | XW Sedan 3.1 188ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.1L, 6Cyl, 188ci, 88kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1969 | XT Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 101kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1969 | XT Sedan 3.1 188ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.1L, 6Cyl, 188ci, 85kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1968 | XT Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 101kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1968 | XT Sedan 3.1 188ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.1L, 6Cyl, 188ci, 85kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1968 | XR Sedan 3.3 200ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.3L, 6Cyl, 200ci (1 Barrel), 90kW |
| FORD AUSTRALIA | FAIRLANE | 1967 | ZA Sedan 3.3 200ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.3L, 6Cyl, 200ci (1 Barrel), 90kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1967 | XR Sedan 3.3 200ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.3L, 6Cyl, 200ci (1 Barrel), 90kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1967 | XR Sedan 2.8 170ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.8L, 6Cyl, 170ci, 75kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1966 | XR Sedan 3.3 200ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.3L, 6Cyl, 200ci (1 Barrel), 90kW |
| FORD AUSTRALIA | FALCON | 1966 | XR Sedan 2.8 170ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.8L, 6Cyl, 170ci, 75kW |
| FORD AUSTRALIA | FAIRLANE | 1970 | ZC Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 97kW |
| FORD AUSTRALIA | FAIRLANE | 1969 | ZC Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 97kW |
| FORD AUSTRALIA | FAIRLANE | 1969 | ZB Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 97kW |
| FORD AUSTRALIA | FAIRLANE | 1968 | ZB Sedan 3.6 221ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.6L, 6Cyl, 221ci, 97kW |
| FORD AUSTRALIA | FAIRLANE | 1968 | ZA Sedan 3.3 200ci | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.3L, 6Cyl, 200ci (1 Barrel), 90kW |
| Glow Plug Type | After-glow capable,Pencil-type Glow Plug |
| Packaging height [cm] | 2.3 cm |
| Packaging width [cm] | 2.7 cm |
| Packaging length [cm] | 14.2 cm |
| Tightening torque to [Nm] | 20 Nm |
| Tightening torque from [Nm] | 15 Nm |
| Failure Moment [Nm] | 35 Nm |
| Fitting Depth [mm] | 29 mm |
| Packing Type | Box |
| Weight [kg] | 0.17 |
| Current Strength [A] | 8.5 A |
| Overall Length [mm] | 134 mm |
| Cone Pitch | 63 |
| Connector type | 4 mm PIN |
| Spanner Size | 10 mm |
| Version | Double Coil,Fast Heating |
| Voltage [V] | 4.4 V |
| Thread size | M10x1,0 |
Help other Auto Surplus users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.