May not fit your vehicle
Fits your vehicle
$26.00
More info
Make 4 interest-free payments of fortnightly
Guarantee
Contact us for price matching
Call us on (03) 98793566
Engine & Driveline, Brake & Clutch, Steering & Suspension and Electrical & Ignition parts available for these vehicles
| Part Number | Brand | Condition | Contents |
| HCH226 | Mackay Rubber | Brand New | 1 x Radiator Hose |
| Make | Model | Year | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| MORRIS | MINOR | 1955 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1955 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1956 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1956 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1957 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1957 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1958 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1958 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1959 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1959 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1960 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1960 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1961 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1961 | Wagon 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| MORRIS | MINOR | 1962 | Sedan 0.9 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.9L, 4Cyl, 9A, 28kW |
| Overall Length [mm] | 111.5 mm |
| Length 1 [mm] | 130 |
| Packaging height [cm] | 2.3 cm |
| Packaging width [cm] | 2.7 cm |
| Packaging length [cm] | 14.2 cm |
| Tightening torque to [Nm] | 20 Nm |
| Tightening torque from [Nm] | 15 Nm |
| Failure Moment [Nm] | 35 Nm |
| Fitting Depth [mm] | 29.6 mm |
| Packing Type | Box |
| Glow Plug Type | After-glow capable,Pencil-type Glow Plug |
| Current Strength [A] | 16 A |
| Colour | Black |
| Cone Pitch | 63 |
| Connector type | M4 / 2 Nm |
| Spanner Size | 10 mm |
| Version | Double Coil Long,Post Heating |
| Diameter [mm] | 5 mm |
| Voltage [V] | 11 V |
| Thread size | M10x1,0 |
| Inner Diameter 2 [mm] | 25 |
| Fitting Position | Upper |
| Inner Diameter 1 [mm] | 25 |
| Material | EPDM(ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Help other Auto Surplus users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.