May not fit your vehicle
Fits your vehicle
$57.00
More info
Make 4 interest-free payments of fortnightly
Guarantee
Contact us for price matching
Call us on (03) 98793566
Engine & Driveline, Brake & Clutch, Steering & Suspension and Electrical & Ignition parts available for these vehicles
| Part Number | Brand | Condition | Contents |
| HCH918 | Mackay Rubber | Brand New | 1 x Radiator Hose |
| Make | Model | Year | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1971 | W114 Coupe 250 CE (114.022) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.980, 110kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1976 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1975 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1974 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1973 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1972 | W114 Sedan 250 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1972 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1972 | W114 Coupe 250 CE (114.022) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.980, 110kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1972 | W114 Coupe 250 C (114.021) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1971 | W114 Sedan 250 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1971 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1968 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1971 | W114 Coupe 250 C (114.021) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1970 | W114 Sedan 250 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1970 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1970 | W114 Coupe 250 CE (114.022) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.980, 110kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1970 | W114 Coupe 250 C (114.021) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1969 | W114 Sedan 250 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1969 | W114 Sedan 230.6 (114.015) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.3L, 6Cyl, M 180.954, 88kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1969 | W114 Coupe 250 CE (114.022) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.980, 110kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1969 | W114 Coupe 250 C (114.021) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| MERCEDES-BENZ | /8 | 1968 | W114 Sedan 250 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.5L, 6Cyl, M 114.920, 96kW |
| Connector type | 4 mm PIN |
| Length 1 [mm] | 370 |
| Tightening Torque [Nm] | 15 Nm |
| Packaging height [cm] | 2.3 cm |
| Packaging width [cm] | 2.7 cm |
| Packaging length [cm] | 14.2 cm |
| Fitting Depth [mm] | 35.5 mm |
| Packing Type | Box |
| Glow Plug Type | After-glow capable,Pencil-type Glow Plug |
| Overall Length [mm] | 127.5 mm |
| Colour | Black |
| Spanner Size | 10 mm |
| Version | Double Coil,Fast Heating |
| Voltage [V] | 4.4 V |
| Thread size | M10X1 |
| Inner Diameter 2 [mm] | 38 |
| Fitting Position | Upper |
| Inner Diameter 1 [mm] | 31 |
| Material | EPDM(ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Help other Auto Surplus users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.