May not fit your vehicle
Fits your vehicle
$37.00
More info
Make 4 interest-free payments of fortnightly
Guarantee
Contact us for price matching
Call us on (03) 98793566
Engine & Driveline, Brake & Clutch, Steering & Suspension and Electrical & Ignition parts available for these vehicles
| Part Number | Brand | Condition | Contents |
| HCH916 | Mackay Rubber | Brand New | 1 x Radiator Hose |
| Make | Model | Year | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1968 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 118kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1969 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 118kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1970 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 118kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1971 | W108,W109 Sedan 280 SE, SEL 3.5 (108.057, 108.058) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.5L, 8Cyl, M 116.980, 147kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1971 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 118kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1972 | W108,W109 Sedan 280 SE, SEL 3.5 (108.057, 108.058) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 3.5L, 8Cyl, M 116.980, 147kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1972 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 118kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1968 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 125kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1969 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 125kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1970 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 125kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1971 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 125kW |
| MERCEDES-BENZ | S-CLASS | 1972 | W108,W109 Sedan 300 SEL (109.016) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 2.7L, 6Cyl, M 130.981, 125kW |
| Weight [kg] | 0.42 |
| Thread size | M10X1 |
| Voltage [V] | 4.4 V |
| Version | Double Coil,Fast Heating |
| Spanner Size | 10 mm |
| Connector type | 4 mm PIN |
| Overall Length [mm] | 170.5 mm |
| Glow Plug Type | After-glow capable,Pencil-type Glow Plug |
| Packing Type | Box |
| Fitting Depth [mm] | 30 mm |
| Packaging length [cm] | 18.2 cm |
| Packaging width [cm] | 2.7 cm |
| Packaging height [cm] | 2.3 cm |
| Tightening Torque [Nm] | 15 Nm |
Help other Auto Surplus users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.