May not fit your vehicle
Fits your vehicle
$28.00
More info
Make 4 interest-free payments of fortnightly
Guarantee
Contact us for price matching
Call us on (03) 98793566
Engine & Driveline, Brake & Clutch, Steering & Suspension and Electrical & Ignition parts available for these vehicles
| Part Number | Brand | Condition | Contents |
| HCH232 | Mackay Rubber | Brand New | 1 x Radiator Hose |
| Make | Model | Year | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| MORRIS | MINOR | 1964 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| AUSTIN | A35 | 1963 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1964 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1965 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1966 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1967 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1968 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| MORRIS | MINOR | 1962 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1963 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| AUSTIN | A35 | 1962 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| MORRIS | MINOR | 1965 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1966 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1967 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1968 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1969 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1970 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| MORRIS | MINOR | 1971 | Ute 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, H99, 37kW |
| AUSTIN | A30 | 1951 | AS3,A2S4,AS4 Sedan 0.8 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.8L, 4Cyl, 2A, 21kW |
| AUSTIN | A35 | 1961 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1960 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1959 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1959 | A2S5,AS5 Sedan 1.0 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.0L, 4Cyl, 9A, 25kW |
| AUSTIN | A35 | 1958 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1958 | A2S5,AS5 Sedan 1.0 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.0L, 4Cyl, 9A, 25kW |
| AUSTIN | A35 | 1957 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1957 | A2S5,AS5 Sedan 1.0 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.0L, 4Cyl, 9A, 25kW |
| AUSTIN | A35 | 1956 | AV5,AV6,AV8 Wagon Van 1.1 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.1L, 4Cyl, 10A, 41kW |
| AUSTIN | A35 | 1956 | A2S5,AS5 Sedan 1.0 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.0L, 4Cyl, 9A, 25kW |
| AUSTIN | A30 | 1956 | AS3,A2S4,AS4 Sedan 0.8 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.8L, 4Cyl, 2A, 21kW |
| AUSTIN | A30 | 1955 | AS3,A2S4,AS4 Sedan 0.8 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.8L, 4Cyl, 2A, 21kW |
| AUSTIN | A30 | 1954 | AS3,A2S4,AS4 Sedan 0.8 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.8L, 4Cyl, 2A, 21kW |
| AUSTIN | A30 | 1953 | AS3,A2S4,AS4 Sedan 0.8 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.8L, 4Cyl, 2A, 21kW |
| AUSTIN | A30 | 1952 | AS3,A2S4,AS4 Sedan 0.8 | Rear-Wheel Drive, Petrol, 0.8L, 4Cyl, 2A, 21kW |
| Current Strength [A] | 17 A |
| Packaging height [cm] | 2.3 cm |
| Packaging width [cm] | 2.7 cm |
| Packaging length [cm] | 18 cm |
| Tightening torque to [Nm] | 20 Nm |
| Tightening torque from [Nm] | 15 Nm |
| Failure Moment [Nm] | 35 Nm |
| Fitting Depth [mm] | 25 mm |
| Packing Type | Box |
| Glow Plug Type | After-glow capable,Pencil-type Glow Plug |
| Weight [kg] | 0.14 |
| Overall Length [mm] | 151 mm |
| Cone Pitch | 63 |
| Connector type | 4 mm PIN |
| Spanner Size | 10 mm |
| Version | Double Coil Long,Post Heating |
| Diameter [mm] | 5 mm |
| Voltage [V] | 11 V |
| Thread size | M10x1,0 |
Help other Auto Surplus users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.