May not fit your vehicle
Fits your vehicle
$27.00
More info
Make 4 interest-free payments of fortnightly
Guarantee
Contact us for price matching
Call us on (03) 98793566
Engine & Driveline, Brake & Clutch, Steering & Suspension and Electrical & Ignition parts available for these vehicles
| Part Number | Brand | Condition | Contents |
| HCH701 | Mackay Rubber | Brand New | 1 x Radiator Hose |
| Make | Model | Year | Submodel | Engine |
|---|---|---|---|---|
| TOYOTA | HIACE | 1977 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1977 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1978 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1978 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1979 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1979 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1980 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1980 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1981 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1981 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1982 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1982 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1983 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1983 | RH20-30 Van 1.6 (RH30) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1984 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| TOYOTA | HIACE | 1985 | _H11,_H2_,_H3_,_H4_ Ute 1.6 (RH11_, RH11R) | Rear-Wheel Drive, Petrol, 1.6L, 4Cyl, 12R, 49kW |
| Current Strength [A] | 25 A |
| Packaging height [cm] | 2.3 cm |
| Packaging width [cm] | 2.7 cm |
| Packaging length [cm] | 14.2 cm |
| Tightening torque to [Nm] | 20 Nm |
| Tightening torque from [Nm] | 15 Nm |
| Failure Moment [Nm] | 35 Nm |
| Fitting Depth [mm] | 33 mm |
| Packing Type | Box |
| Glow Plug Type | After-glow capable,Pencil-type Glow Plug |
| Weight [kg] | 0.03 |
| Overall Length [mm] | 106.5 mm |
| Cone Pitch | 63 |
| Connector type | 4 mm PIN |
| Spanner Size | 10 mm |
| Version | Double Coil,Fast Heating |
| Diameter [mm] | 5 mm |
| Voltage [V] | 5 V |
| Thread size | M10x1,0 |
Help other Auto Surplus users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.